Tipy na výlety
Přinášíme vám několik tipů na zajímavé výlety. Známé turistické cíle v našem okolí, jako jsou města Plzeň, Tachov či blízké Stříbro není třeba představovat. Rovněž tak vyhlášené západočeské lázeňské lokality. V této rubrice však naleznete místa, která jsou poněkud méně frekventovaná, ale rozhodně stojí za návštěvu.
Bor – za návštěvu ve městě stojí především pseudogotický zámek. Zámek získal současnou romantizující podobu při přestavbě původního gotického hradu v 19. století. Asi nejvýraznější částí je bílá věž, která jakoby svým tvarem připomínala pověstnou Bílou paní, známější ovšem z jiných hradů a zámků. Autem 26 km na západ.
Kladruby – klášter v Kladrubech je datován již do počátku 12. století. Úchvatná barokní stavba pod níž jsou podepsáni největší mistři barokní architektury - jak Jan Blažej Santini Aichel tak i Kilán Ignác Dienzenhofer. A aby koncentrace velkých umělců nebyla malá, je mimo architekty nutno zmínit ještě lapidárium soch Matyáše Brauna. Samozřejmě soch barokních. Autem 15 km na jihozápad.
Krasíkov – zřícenina hradu z poloviny 13.století, který založil mocný rod Švamberků. I proto bývá hrad občas nazýván Švamberk. Dominantou bývalého hradního komplexu je dnes však kostel sv. Máří Magdaleny. V objektu byla nedávno vybudována vyhlídka, ze které je velmi pěkný rozhled do okolí. Autem 26 km na sever
Planá u Mariánských Lázní – v sympatickém městě lze navštívit anglický park, rozhlednu na Bohušově vrchu či štolu Ondřej Šlik. Mimochodem v nemocnici v Plané se natáčela Bondovka Casino Royale. Jamese Bonda v tomto filmu poprvé ztvárnil Daniel Craig. Autem 32 km na severozápad.
Sedmihoří – tajemné a prakticky neznámé pohoříčko. Než se tam vydáte, tak se podívejte do nějaké mapy, která má vystínované kopce. Ihned vás zaujme, že se jedná o obrovský kráter o průměru asi 4 km. Sedmihoří je prakticky nedostupné veřejnou dopravou, je tudíž nutno na jeho okraj dojet autem. Auto můžete nechat např. v obci Mezholezy. Výškový rozdíl mezi touto obcí a nejvyššími body pohoříčka činí skoro 200 metrů. Za to ale budete odměněni celodenními toulkami v liduprázdné krajině. Přes svoji odlehlost má však Sedmihoří velmi dobrou a hustou síť značených cest. Autem 26 km na jihozápad
Sport – v našem okolí se nacházejí i dvě zajímavá motocyklová sportoviště. V bezprostřední blízkosti od Butova je nejstarší motokrosová trať v ČR, kterou provozuje AMK Stříbro. Na jižním okraji Mariánských Lázní se nachází jediná dráha pro dlouhou plochou dráhu v ČR. Jedná se o obrovský ovál dlouhý 1 km. Pro představu – v minulosti byla v jeho středu umístěna tři fotbalová hřiště. 5 km pěšky resp. 44 km autem na severozápad.
Světce u Tachova - naprosto magické místo 2 km západně od Tachova. V těsném sousedství se nalézají dvě mimořádné stavby: novorománská jízdárna a zřícenina kláštera. Tachovská jízdárna je druhá největší ve střední Evropě. Větší mají již pouze ve Vídni. Město Tachov jízdárnu postupně opravuje a je otevřena zatím spíše příležitostně při kulturních akcích. Přesto stojí za návštěvu i díky svému zevnějšku. Něco takového byste v tomto koutu jistě nečekali. Naopak vedle stojící zříceniny kláštera ohromí svojí velikostí. Těžko bychom u nás hledali větší zříceninu sakrální stavby než zde. Autem 40 km na západ.
Šipín – výlet do kraje ticha a historie. Na naučné stezce Šipín, která je 7 km dlouhá, je nebývalá koncentrace zajímavostí: zřícenina hradu Gutštejna, prastaré slovanské Bezemínské hradiště, objekty československého opevnění z roku 1938, kaňon u soutoku Úterského potoka a Hadovky, dřevěná lesní kaple nad studánkou se zázračnou vodou, zvláštní osada Šipín, kde naleznete pouze kostel, faru, bývalou školu a bývalou hospodu. Z naučné stezky si lze od hradu Gutštejna odskočit na půlkilometru vzdálený lovecký zámeček Daňkov. Autem 20 km na sever.
Úterý – město Úterý stojí za návštěvu hlavně díky kouzelné maloměstské architektuře, která je oprávněně označena za městskou památkovou zónu. Je to lákavá lokace pro filmaře, natáčel se zde mj. velkoseriál Zdivočelá země. Ačkoliv osídlení místa je vskutku prastaré, již z keltských dob, město přišlo k neobvyklému jménu až počátkem 13. století. Den úterý byl totiž v původní obci tržním dnem, a tak získala za krále Přemysla Otakara I. tento název. Autem 30 km na západ.